UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
PANDA BEAR je kapela, projekt o jednom členovi - Noahu Lennoxovi, který stojí za dnes již veličinou, pojmem známým jako ANIMAL COLLECTIVE. S novou deskou pod značkou PANDA BEAR přichází po čtyřech letech od vydání „Person Pitch”, které tehdy jak od kritiky, tak od širšího publika posbíralo vřelý ohlas. Nyní se mrkneme, jak si stojí jeho nástupce.
V prvé řadě - je svérázný. Tenhle přívlastek by se ostatně dal s úspěchem rozšířit na tvorbu ANIMAL COLLECTIVE, s níž má nepřekvapivě tahle deska celkem dost společného. Svéráznost je to ale těžko sdělitelná. Nuže, představte si pop notně nasáklý psychedelií, téměř ji slyšíte odkapávat. Samotní ANIMAL COLLECTIVE tvoří s neuvěřitelnou samozřejmostí a kompaktností výsmah žánrů a prvků - od noisu a freak folku po analogově klávesové výlety a hippies vyřvávačky.
Tohle album si podobný pocit zachovává, v něčem se ale přece jen liší. Skladby plynou pomalu, skoro až rozvážně a i přes slušný nános efektů, samplů a kláves působí spíše stroze, čímž ovšem nemíním, že by snad ony vrstvy působily nějak navíc. Jen si jich ani nemusíte při letmém poslechu všimnout. Středobodem písniček je velice přímá rytmika, všelijak zkreslená kytara a Lennoxovy vokály, které jakoby se rozléhaly zdálky do všech stran. Zde jsou v tom dobrém slova smyslu přízemní a naklánějí hudbu do folkových poloh.
Z této charakteristiky se může zdát, že jsou si skladby mezi sebou podobné a jako celek působí monotónně. To ani náhodou. Barevnosti nalezneme až až, a když už dojde na monotónnost, tak nikoliv jako na chybu či z nouze ctnost, ale jako na záměr, umělecký prostředek rovnocenný si s jinými. A pak, album do pestrosti zkrátka postupně narůstá, a posléze se mezi skladbami najdou i takové, které úplně vybočují a nahrávku obzvlášť zpestřují.
Lenivá skladba „Drone” dostojí svému názvu a jeden táhlý zvuk sestavající se pravděpodobně z klávesy a nenápadného přikresleného šumu v pozadí souzní Lennoxovým, obdobně táhlým zpěvem. A pak „Scheherezade”, snivá, kouzelná a pomalá skladba, na tomhle albu moje nejoblíbenější. Obdobně jako výše zmíněná “Drone” operuje se zdánlivým málem a Lennoxovi, jehož projev se tu jakoby vynořuje a opět ztrácí, dělají společnost minimalistické piano, cosi vzdáleně připomínající zvonkohru a sporadický (hodně nadneseně) spodek v stylu SUNN O))).
A vůbec celá nahrávka je velmi trvanlivá, nezešedne a neoposlouchá se. Z alb PANDA BEAR jsem si ji oblíbill zdaleka nejvíc, a ve srovnání s ANIMAL COLLECTIVE by se určitě také neztratila.
Jedno z nejlepších popových alb roku.
8 / 10
Noah Lennox
- vokál, snytetizér, perkuse, kytara
1. You Can Count On Me
2. Tomboy
3. Slow Motion
4. Surfer's Hymn
5. Last Night At The Jetty
6. Drone
7. Alsatian Darn
8. Scheherazade
9. Friendship Bracelet
10. Afterburner
11. Benfica
Tomboy (2011)
Person Pitch (2007)
Young Prayer (2004)
Panda Bear (1998)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Paw Tracks
Stopáž: 49:59
Produkce: Panda Bear, Sonic Boom
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.